Odkryj piękno Podkarpacia. Z wizytą w Strzyżowie

gmina strzyzów

Podkarpacie to liczne atrakcje, a leżące na jego terenie miasta mogą nas zadziwić swymi zabytkami. W gronie tych miejscowości, którym w trakcie wycieczki po tej części kraju z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi, bardzo ważne miejsce zajmuje Strzyżów. Jakie atrakcje czekają na nas na terenie tego miasta?

Dworzec_w_Strzyżowie

Strzyżów i jego miejsce na mapie Polski
Strzyżów to jedno z ciekawszych miast leżących na terenie województwa podkarpackiego. Jego popularność wynika m. in. z położenia i pięknej okolicy. Bliskość Rzeszowa, malownicza sceneria doliny Wisłoka oraz krajobrazy, którymi przyciąga Pogórze Strzyżowskie – oto podstawowe walory Strzyżowa. Miasto to kusi jednocześnie ciekawą historią oraz wspaniałymi zabytkami, dzięki którym każdy z nas może odkrywać dzieje tego miasta w niezwykle ciekawy i atrakcyjny sposób.

Z kart historii
Choć Strzyżów leży na terenie województwa podkarpackiego, historycznie związany jest z Małopolską i województwem sandomierskim. Legendy związane z tym miastem sięgają IX wieku, kiedy to tereny dzisiejszego Strzyżowa związane były z plemieniem Wiślan. To właśnie w tym czasie miała powstać pierwsza strażnica, która z czasem przemieniła się w miasto Strzyżów. W latach 70-tych XIV wieku następuje oficjalna lokacja miasta, dla którego najlepszym okresem jest XV-XVII wiek. Bliskość szlaków handlowych pozwalała na nawiązanie korzystnej wymiany z Węgrami i Słowacją, a to przyczyniało się do poprawy sytuacji gospodarczej miasta. Kto władał tym miastem? Początkowo cystersi z Koprzywnicy, a po nich przedstawiciele takich rodów, jak Wielopolscy, Bonerowie, Radziwiłłowie i Konopkowie.
W swych dziejach Strzyżów był miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Jedno z nich wiąże się z czasami konfederacji barskiej, kiedy to przed obrazem Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie konfederacji składali uroczystą przysięgę. Ważnym okresem dla miasta były też lata II wojny światowej, o której do dziś przypomina m. in. schron kolejowy – jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych tego miasta.

Co warto zobaczyć w Strzyżowie?
Na terenie Strzyżowa czekają na turystów ciekawe atrakcje turystyczne, w gronie których wyróżnia się wspomniany już schron kolejowy. Warto tu również zobaczyć takie zabytki, jak zespół pałacowy z XIX wieku (obecnie służący jako Dom Dziecka) oraz na XVIII-wieczny dwór Dydyńskich, w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej. Nie brak tu również atrakcji dla tych, którzy chcą odkrywać piękno zabytków sakralnych. Budynek dawnej synagogi, cmentarz żydowski na Żarnowskiej Górze oraz kościół parafialny z XV wieku to kolejne obiekty, którymi w trakcie wycieczki po tym mieście warto się zainteresować. Kto chce lepiej poznać dzieje tego miasta, ten powinien odwiedzić tutejsze muzeum. Zróżnicowana ekspozycja sprawia, że w tej placówce muzealnej każdy turysta znajdzie dla siebie coś ciekawego.

Podkarpacie to wyjątkowy region, który może nas zaskoczyć swym bogactwem. Nie brak tu cennych zabytków oraz atrakcji, dzięki którym każdy z nas będzie mógł miło spędzić czas w tej części Polski.