Skarby Podkarpacia: z wizytą w Dobrej Szlacheckiej

Dla tych, którzy kochają sielską atmosferę i piękne widoki, Podkarpacie jest wymarzonym celem niejednej wycieczki. Dumą tej krainy są pięknie położone wioski, na terenie których zachowała się dawna zabudowa wiejska oraz piękne cerkwie. W gronie tych miejscowości, z których Podkarpacie może być wyjątkowo dumne, znajduje się Dobra Szlachecka. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Jakimi atrakcjami turystycznymi może się pochwalić ta ciekawa wieś?

Dobra Szlachecka i jej walory
Wieś ta może się pochwalić pięknym położeniem oraz ciekawą zabudową. Jest jedną z najbardziej atrakcyjnych wsi w dolinie Sanu oraz jednym z najważniejszych obiektów dla tych, którzy wybierają się na wycieczki Szlakiem Ikon w rejonie Sanoka. Ta miejscowość przyciąga też swą historią. Wiadomo, że wieś ta lokowana była w początkach XV wieku. Aż do rozbiorów była ona wsią królewską. Od 1772 roku często zmieniła właścicieli, stając się prywatną własnością kolejnych nabywców tutejszych dóbr. Przed II wojną światową żyli tu obok siebie Polacy, Rusini i Ukraińcy, jednak sytuację tę zmieniły wojenne przesiedlenia oraz Akcja „Wisła”. Współczesna Dobra Szlachecka to największe sołectwo w rejonie Sanoka, w której dominuje ludność polska wyznania rzymskokatolickiego.

Dobra Szlachecka i unikalny zespół cerkiewny
Współczesna wieś należy do najciekawszych miejscowości w rejonie Sanoka. Ci, którzy kochają Podkarpacie i jego zabytki, koniecznie powinni tu zajrzeć podczas wycieczki. Dlaczego? Bo Dobra Szlachecka może się pochwalić wyjątkowym zespołem cerkiewnym. To jedyna atrakcja tego typu na ziemiach polskich, której nie można się oprzeć. Cerkiew oraz sąsiadująca z nią dzwonnica bramna stanowią wyjątkowy zespół.
Cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1879 roku, obecnie służąca jako kościół rzymskokatolicki, to wielka atrakcja dla każdego miłośnika drewnianej architektury. W kolorowym wnętrzu uwagę przyciągają ciekawe polichromie, które powstały na przełomie XIX i XX wieku jako efekt działalności Bogdańskich na terenie Podkarpacia. Ich dziełem jest też ikonostas, składający się z czterech rzędów ikon.
Choć cerkiew ta jest obiektem ciekawym i bardzo atrakcyjnym, głównym celem wycieczki do Dobrej Szlacheckiej jest sąsiadująca z cerkwią dzwonnica bramna. Dawniej pełniła ona rolę samodzielnej cerkwi, dziś jest już typową dzwonnicą. Ponieważ jest to jedyny zabytek tego typu w Polsce, cieszy się owa wieża ogromnym zainteresowaniem. To dzięki tej niezwykłej wieży niewielka wieś nad Sanem stała się tak ważnym celem wycieczek z całego kraju.

Dobra Szlachecka to jedna z ciekawszych wsi, którą może się pochwalić Podkarpacie. Tu, nad Sanem, czeka na turystów moc atrakcji. Wspaniała cerkiew, niezwykła dzwonnica oraz ciekawa zabudowa wiejska połączona z pięknym otoczeniem to atrakcje, dzięki którym wycieczki do Dobrej każdemu mogą sprawić wiele radości.