Drewniane Podkarpacie: co warto zobaczyć?

Zabytki drewnianej architektury mają wiele uroku, a wędrówki ich szlakiem każdemu z nas mogą dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Gdzie warto się wybrać w poszukiwaniu takich atrakcji? Dla miłośników drewnianej architektury wspaniałym kierunkiem wycieczki będzie Podkarpacie, znane i z drewnianych kościółków, i pięknych cerkwi. Na jakie zabytki warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tej części Polski? Oto atrakcje turystyczne, którym miłośnicy drewnianej architektury z pewnością powinni poświecić nieco więcej uwagi.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Dla osób zainteresowanych architekturą drewnianą Sanok może się okazać jednym z ciekawszych miast na terenie Podkarpacia. Tu, w niewielkiej odległości od gwarnego centrum, można zwiedzić największy park etnograficzny w Polsce. Zgromadzono tu drewniane chałupy, zagrody, kościoły i cerkwie, dzięki którym turyści mogą w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat najważniejszych grup etnograficznych Podkarpacia. Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszą się obiekty związane z Łemkami i Bojkami, ważną atrakcją stały się też takie sektory, jak sektor przemysłowy oraz tętniący życiem rynek galicyjski.

Muzemy budownictwa w sanoku

Blizne i kościół pw. Wszystkich Świętych
Kościół pw. Wszystkich Świętych jest jednym z najcenniejszych zabytków, jakimi może nas oczarować Podkarpacie. Dla miłośników architektury drewnianej jest on obiektem wyjątkowym, który zachwyca nie tylko swą historią, ale i cennym wyposażeniem. Wzniesiona w XV wieku świątynia znana jest przecież i z cennej figury Matki Boskiej z XVI wieku, i z ciekawych polichromii, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć.

Haczów i kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła to jeden z ciekawszych przykładów stylu późnogotyckiego w drewnianej architekturze sakralnej. Ten cenny zabytek przyciąga zarówno swa sylwetką, jak i cennym wyposażeniem. Gotyckie rzeźby, ciekawe polichromie oraz sprzęty liturgiczne z XVII i XVIII wieku – oto zabytki, które skutecznie przyciągają turystów do Haczowa.

Kalwaria Pacławska: osada niezwykła
Dla miłośników drewnianej architektury Kalwaria Przecławska może się okazać miejscem wyjątkowym. Założona w latach 60-tych XVII wieku osada do dziś może się pochwalić ciekawymi budynkami drewnianymi, pochodzącymi głównie z XIX wieku. Są to ciekawe przykłady zastosowania konstrukcji zrębowo-przysłupowej w budownictwie ludowym oraz ważne elementy lokalnego krajobrazu.

Cerkiew w Dobrej Szlacheckiej
Podkarpacie to tak wspaniałe zabytki, jakimi są drewniane cerkwie. Jednym z ciekawszych zabytków tego typu może się pochwalić Dobra Szlachecka – ciekawa miejscowość leżąca w dolinie Sanu. Tutejsza cerkiew to ciekawy zabytek. Cerkiew grekotalicka oraz cerkiew bramna tworzą tu wyjątkowy kompleks, obok którego nie można przejść obojętnie.

Zespół dworski w Trześniowie
Na długiej liście drewnianych zabytków Podkarpacia znalazł się też zespół dworski z Trześniowa. Ciekawy dwór, wzniesiony w konstrukcji zrębowej oraz spichlerz, będący ciekawą pamiątką z XIX stulecia – oto atrakcje, z którymi można się spotkać w tym miejscu.

Nowiny Horynieckie i drewniana kaplica
Nowiny Horynieckie to ciekawa wieś, na terenie której atrakcją najważniejszą jest drewniana kaplica z XIX wieku. poświęcona Matce Bożej, może się pochwalić tak ciekawym sąsiedztwem, jak rezerwat przyrody „Buczyna Horyniecka” oraz skupisko źródeł cenionych za swe lecznicze właściwości. Dzięki prowadzącej do kaplicy ścieżce miejsce to jest chętnie odwiedzane przez turystów, pragnących w czasie wycieczki po Podkarpaciu połączyć turystykę aktywną ze zwiedzaniem ciekawych zabytków.

Architektura drewniana to ciekawy temat niejednej wycieczki. Podkarpacie, jako region mogący się pochwalić ciekawą zabudową, ale miłośników drewnianych budowli może się okazać obszarem wyjątkowym. Tu nudzić się nie można, a wspaniałe atrakcje turystyczne i cenne zabytki sprawiają, że każdy miłośnik podróży poczuje się tu doskonale.

Dodaj komentarz